Sprężarki bezolejowe

W niektórych przypadkach bardzo ważne jest to, by sprężone powietrze było niezwykle czyste. Sprężarki bezolejowe mogą zapewnić gaz roboczy o najwyższych standardach. Jest to bardzo ważne w takich obszarach, jak medycyna, gdzie odpowiednia jakość powietrza wymagana jest ze względów prawnych. Jednak coraz więcej firm i przedsiębiorstw też stawia na powietrze wysokiej jakości ze względu na większą żywotność urządzeń zasilanych takim powietrzem.

Sprężarki bezolejowe

Jak działają sprężarki bezolejowe i olejowe?

W sprężarkach olejowych olej wtryskiwany jest do powietrza, aby tworzył film na powierzchni pracujących elementów. Dzięki temu mechanizm jest szczelny, co znacząco zwiększa wydajność całego urządzenia. Jednak minusem takiego rozwiązania jest to, że część cząsteczek oleju może przedostać się do zbiornika ze sprężonym powietrzem. Dlatego też stosuje się sprężarki bezolejowe. Nie wykorzystuje się w nich w ogóle oleju, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza w zbiorniku.

Jak zwiększyć wydajność sprężarek bezolejowych?

Bez użycia oleju sprężarka bezolejowa będzie miała niższą sprawność niż porównywalne urządzenie z zastosowaniem olejowania. Aby wyrównać wydajność sprężarek bezolejowych, stosuje się często kilka stopni sprężania. W ten sposób powietrze będzie kilka razy przechodziło przez zastosowany mechanizm sprężania (na przykład śrubowy lub tłokowy), a uzyskane ciśnienie będzie dużo wyższe. Przy okazji dłuższego obiegu powietrza do zbiornika, stosuje się różne filtry i osuszacze, aby jeszcze bardziej zwiększyć jakość uzyskanego gazu roboczego.

Sprężarki bezolejowe

Wykorzystanie sprężarek bezolejowych

Odpowiednia czystość powietrza wpływa na żywotność urządzeń, które tym gazem są zasilane. Szczególnie przy wykorzystywaniu specjalistycznych sprzętów o wysokiej wartości, korzystanie ze sprężarek bezolejowych może być uzasadnione ekonomicznie.

W innych przypadkach odpowiednia jakość gazu roboczego może być też wymuszana przepisami prawnymi. Szczególnie w branży medycznej, gdzie powietrze to ma często kontakt z pacjentami.

Zapotrzebowanie na sprężone powietrza o coraz wyższej jakości stale rosnie. Od wielu zastosowań wymaga się dostawy sprężonego powietrza pozbawionego cząsteczek oleju, pyłu i wody, a więc mogącego być stosowanym m. in. w medycynie, przemyśle farmaceutycznym, w przemyśle spożywczym, w przemyśle kosmetycznym czy w zaawansowanych procesach technicznych. Technologia osiągnięcia powietrza bezolejowego jest dość zróżnicowane ale w efekcie otrzymujemy zawsze sprężone powietrze pozbawione oleju. W większości przypadków kompresory występują w wersjach ciśnieniowych:  7,5  8,5  10  i  12,5 bar.  Oferujemy modele stało i zmienno - obrotowe oraz wiele opcjonalnych wersji wyposażenia.

Małe wydajności są realizowane przez sprężarki tłokowe jedno lub wielo - stopniowe. Bezolejowość kompresorów tłokowych zapewnia stosowanie techniki tzw."pływającego tłoka" oraz  jego uszczelnienie pierścieniem grafitowym lub teflonowym.

Większe wydajności uzyskujemy stosując jedno lub wielo - stopniowe sprężarki spiralne. W urządzeniach tych sprężanie odbywa się poprzez współpracę dwóch spiral: stałej i ruchomej. Ruchoma spirala  porusza się ruchem mimośrodowym względem stałej. Przestrzeń tłoczna, między spiralami,  zmniejsza się od otworu ssawnego do otworu tłocznego.

Sprężarki śrubowe z wtryskiem wody to grupa sprężarek o średnich i dużych wydajnościach.  Zasadniczą różnicą w porównaniu z olejowymi sprężarkami śrubowymi jest zastosowanie; jako medium uszczelniającego wirnik ;wtrysku wody do stopnia śrubowego. Pewną modyfikacją standardowych stopni śrubowych są sprężarki z wirującym zębem  - w  procesie sprężania powietrza wykorzystywany jest wirnik o kształcie zęba.

 

Zdjęcia