Sprężarki medyczne

Sprężanie powietrza potrzebne jest nie tylko w różnych firmach produkcyjnych, ale też usługowych oraz publicznych. Szczególnym przypadkiem są sprężarki medyczne. Ich działanie związane jest z walką o życie i zdrowie ludzi. Dlatego też ich podstawową cechą jest to, że nie powinny szkodzić. Z tego względu w medycynie wykorzystuje się głównie sprężarki medyczne zgodne z wysokimi wymaganiami bezpieczeństwa.

Sprężarki medyczne

Jak działają sprężarki medyczne?

Sprężarka medyczna śrubowa posiada większą wydajność i pracuje zdecydowanie ciszej, przez co jest częściej wybierana przez gabinety lekarskie oraz weterynaryjne. W tym przypadku powietrze sprężane jest przez dwa wałki, które posiadają różną ilość żłobień. Wraz z ruchem powietrza wzdłuż tych wałków zmniejsza się przestrzeń, którą powietrze może zajmować, a to wpływa na wzrost ciśnienia.

Dostępne są zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe, przeznaczone do zastosowań medycznych w szpitalach czy gabinetach różnego rodzaju. Oba rodzaje urządzeń różnią się głównie sposobem sprężania powietrza.

Dlaczego sprężarki medyczne nie wykorzystują olejowania?

Najważniejsze w sprężarkach medycznych jest to, by nie stosowano w nich olejowania. Rozpryskiwanie oleju w powietrzu zwiększa wydajność urządzenia, jednak cząsteczki oleju często przedostają się do pojemnika ze sprężonym powietrzem. W medycynie wymagana jest natomiast najwyższa czystość i jakość dostępnego powietrza. Dlatego sprężarki medyczne nie wykorzystują w ogóle oleju w swojej pracy. Z tego powodu powietrze może częściowo uciekać pomiędzy ruchomymi częściami mechanizmu, a jego wydajność będzie nieco niższa.

W obiegu powietrza wykorzystuje się również osuszacze oraz filtry, które dodatkowo oczyszczają powietrze.

Wykorzystanie sprężarek medycznych

Sprężarki medyczne bezolejowe wykorzystywane są w celach medycznych:

  • gabinety dentystyczne,
  • laboratoria weterynaryjne,
  • kliniki,
  • szpitale,
  • inne gabinety lekarskie.

Jednak wiele innych branż także coraz częściej sięga po tego typu maszyny ze względu a jakość powietrza.