Sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe – czym są i do czego służą?

Sprężarki śrubowe to rodzaj objętościowych sprężarek powietrza, które charakteryzują się niezawodnością, dużą żywotnością oraz wytrzymałością. Dzięki temu znajdują one zastosowanie w wielu branżach. W porównaniu ze sprężarkami tłokowymi są zdecydowanie bardziej wydajne i elastyczne.

Sprężarki śrubowe

Jak działają sprężarki śrubowe?

Najważniejszym elementem sprężarki śrubowej są dwa spiralne wirniki o dużym skręcie, różniące się ilością rowków. Najczęściej stosowane są wałki o 4 oraz 6 zębach. W czasie ich obrotu powietrze atmosferyczne jest zasysane, a różnica w ilości rowków powoduje wzrost ciśnienia, czyli sprężenie powietrza.

Jaka jest różnica między sprężarką śrubową olejową a bezolejową?

W przypadku sprężarki śrubowej olejowej powietrze zasysane jest przez filtr i dostaje się do bloku śrubowego. Tam następuje wtrysk oleju, który miesza się z powietrzem, zapewniając uszczelnienie elementów bloku śrubowego. Sprężone powietrze kierowane jest do zbiornika, gdzie zamyka je zawór zwrotny, a odfiltrowany olej trafia z powrotem do obiegu. Dodatkowo stosowany jest zawór minimalnego ciśnienia, który utrzymuje w zbiorniku powietrze o ciśnieniu zapewniającym odpowiednie olejowanie wszystkich elementów.

Stosowanie oleju nie zawsze jest akceptowane. Jego resztki pozostają bowiem w powietrzu, powodując zanieczyszczenie. W miejscach, gdzie wymaga się wysokiej jakości gazu, stosuje się sprężarki śrubowe bezolejowe. Z powodu braku oleju elementy są słabo uszczelnione, a stopień sprężania niższy. Dlatego też w tym przypadku stosuje się kilka bloków śrubowych, uzyskując wielostopniowe sprężarki śrubowe.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe są urządzeniami wszechstronnymi i można stosować je z powodzeniem w wielu różnych gałęziach przemysłu:

  • maszynowym,
  • lotniczym,
  • metalurgicznym,
  • petrochemicznym,
  • ekologicznym,
  • morskim.

Bezolejowa sprężarka śrubowa wykorzystywana jest również w medycynie oraz sektorze spożywczym. Przenośne sprężarki natomiast wykorzystywane są na różnego rodzaju budowach.